Nasza diecezja

Do jakiej diecezji przybywa Jan Paweł II ?

Katedra diecezji sosnowieckiejDiecezja sosnowiecka należy do najmłodszych diecezji w Polsce. Erygował ją Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus 25 marca 1992 r. Została wówczas utworzona z terytorium diecezji częstochowskiej, kieleckej i krakowskiej. Przydzielona została jako diecezja sufragalna do nowo utworzonej metropolii częstochowskiej. Na stolicę wybrano Sosnowiec, na katedrę kościół Wniebowzięcia NMP, słynący w regionie z unikatowych Tetmajerowskich fresków, jedynych na terenie Śląska i Zagłębia, pochodzących z lat 1904 -1906, klimatu patriotyzmu podtrzymującego ludzi Zagłębia Dąbrowskiego w trudnych chwilach walki z Kościołem.

Priorytety duszpasterskie
Ojciec Święty przybędzie do Kościoła, który już od samego początku za swój priorytet uznał otwarcie się na drugiego człowieka, na podanie dłoni ubogiemu lub oddalonemu od Boga. Podejmując swą misję dość jasno określił, o czym przypomina Jan Paweł II w "Tertio millennio adveniente", że ewangelizując - podejmuje dialog ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Kościół sosnowiecki wyakcentował jednocześnie szczególną troskę o młodzież i większy udział ludzi świeckich w życiu wspólnoty Kościoła. Spektakularnym na skalę ogólnopolską stało się powołanie urzędu rzecznika prasowego biskupa sosnowieckiego, który dociera z informacją o lokalnym Kościele, nie tylko do mediów katolickich, ale przede wszystkim świeckich poszerzając krąg odbiorców misji Kościoła.

Zarówno strona rządowa, jak i władze kościelne przyznają, że wyjątkowym wydarzeniem zbliżającej się pielgrzymki będzie również spotkanie w Sosnowcu. Ojciec Święty odwiedzi bowiem region, który boryka się z poważnymi problemami społecznymi. Chodzi tutaj głównie o restrukturyzację górnictwa i związany z tym proces likwidacji zagłębiowskich i śląskich kopalni węgla. Podobne kłopoty zaczyna również przeżywać hutnictwo. Ojciec Święty będzie więc przemawiał do dużej rzeszy ludzi, której zagląda w oczy widmo utraty pracy.

Papież odwiedzi diecezję, w której przeciętnie 25- 30% uczęszcza na niedzielną Mszę św. Gdzie szczególnie uzewnętrzniają się przemiany społeczno - gospodarcze. Jest to również diecezja, która obejmuje swoim zasięgiem obszar o tradycjach lewicowych.

Biskupi
Ojciec Święty mianował biskupem sosnowieckim księdza dr Adama Śmigielskiego, salezjanina, inspektora Prowincji Wrocławskiej Salezjanów , biskupami pomocniczymi : księdza bp Piotra Skuchę, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej oraz ks. prał Tadeusza Pieronka, profesora Prawa Kanonicznego PAT w Krakowie.
   
Patroni
Patronami diecezji mianował św. Brata Alberta, Adama Chmielowskiego i św. Rafała Kalinowskiego. Głównym patronem został św. Albert Chmielowski.

Podział administracyjny
W skład nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej weszło wówczas 97 parafii z diecezji częstochowskiej /ok. 595 tys. mieszkańców/, 44 parafie z diecezji kieleckiej / ok. 142 tys. mieszkańców/, i 11 parafii z archidiecezji krakowskiej / ok. 100 tys. mieszkańców/. Razem 152 parafie / plus dwa wikariaty terenowe z własnymi duszpasterstwami/, z około 837 tys. mieszkańców. Obecnie diecezja ma 157 parafii i 800 tys. mieszkańców. Do nowej diecezji zostało przy jej powstaniu przypisanych 301 kapłanów diecezjalnych, z częstochowskiej 191, z kielekiej 75, z archidiecezji krakowskiej 35. Według nowych badań wynika, że jest 818, 2 tys. mieszkańców. Ilość katolików, po uwzględnieniu nielicznych wspólnot wyznaniowych i bliżej nieokreślonej liczby członków sekt, przyjmuje się w wysokości 800 tys.

W nowym województwie
Od 1 stycznia 1999 r po reformie administracyjnej terytorium diecezji sosnowieckiej weszło w skład województwa śląskiego i małopolskiego. Do śląskiego przynależy 119 parafii, a do małopolskiego 38 parafii.

Obszar diecezji
Pod względem powierzchni jest to najmniejsza diecezja w Polsce. Ma 2000 km kwadratowych. Maksymalna rozciągłość z zachodu na wschód wynosi około 70 km, z północy na południe 45 km. Pod względem fizyczno- geograficznym diecezja leży w obrębie makroregionów zachodniej części Wyżyny Śląskiej we wschodniej Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej. Cały obszar diecezji należy do dorzecza Wisły, większość do dorzecza Czarnej i Białej Przemszy. Sieć rzeczna reprezentuje 3 główne rzeki Białą i Czarną Przemszę oraz Brynicę.

Mieszkańcy diecezji
W granicach diecezji znalazło się 12 miast. 3 spośród nich to duże aglomeracje liczące ponad 100 tys. mieszkańców /Sosnowiec 259 tys., Dąbrowa Górnicza 139,2 tys., Jaworzno 100 tys./. W skład diecezcji wchodzi ponadto 15 gmin wiejskich. Ogółem miasta zajmują 700 km kwadratowych, co stanowi 36 % powierzchni diecezji, zaś gminy 1245 km kwadratowych., co daje 64%. Ludność miejska stanowi 83, 2% wszystkich mieszkańców diecezji, a ludność gmin wiejskich zaledwie 16 %. Wskazuje to na miejski charakter diecezji.

 

Strona główna ] Co nowego ? ] Przebieg spotkania ] Miejsce spotkania ] Ołtarz papieski ] Przygotowania religijne ] Kalendarium ] Komitet organizacyjny ] [ Nasza diecezja ] Powiedzieli o wizycie... ] Sponsorzy ] Konkursy i ciekawostki ]